לבן הוא לא צבע!


לבן הוא לא צבע.

לבן  וצבע באדריכלות הישראלית.

בכל שנות פעילותי הנמשכת כאדריכל, מלווה אותי מאבק לצבוע פרוייקטים, כשמנגד  ישנו את רצון הלקוחות ללבן (הצבע). ביפן לתת זר פרחים לבנים נחשב לעלבון כי לבן הוא צבע המוות בתרבותם. ה"צבע " הלבן נוצר מעירוב כל הצבעים יחד עד לאיבוד אישיותם זה מכבר ידועה השפעת צבע על מצב רוח והסביבה.בכמיהה  לצבע הלבן יש ויתור על אמירה ונסיגה לנייטרליות סתמית הצבע הלבן מאבד מניקיונו תוך זמן קצר ביותר ונוצר מראה מוזנח ומלוכלך ורחוק מאוד מכוונת היזם.

לבן הוא לא צבע

 

א . ההיסטוריה של הצבע הלבן בארץ.

ירושלים

חוק עזר עירוני מחייב בניה בחיפוי אבן.

האבן נוטה לקבל פטריה ועל כן בהרבה בנינים "לבנים" המראה הוא אפור ומלוכלך.

אבן ממחצבות "יטה" לבנה עולה 1/3 ממחירה של אבן מסוג "סלייב" הקיימת בצבעי צהוב  אדמדם וחום בהיר.

בגלל נדירותה ומחירה הגבוה,מעט מאוד בנינים ניבנו באבן זו,והם אמנם יפים מאוד.

קיימים בירושלים מעט בנינים מחופי טיח לרוב בסגנון הבאהאוז והם מרשימים.

ככלל, אם נתעלם מקדושה ומנצח, מספר הבנינים הנאים בירושלים הוא מועט.

רוב הבניינים היותר צבעוניים ויותר מרשימים מתרכזים בטלביה, ברחביה,ובבית הכרם.

בשאר האיזורים שולט הלבן המלוכלך.

 

העיר שחוברה לה יחדיו

ב. מודיעין.

מאמר ב "הארץ" קרא לא לאפשר לאדריכלי העיר מודיעין להמשיך לתכנן.

קטונתי. לא אני אאשר או אפסול אדריכלים. למרות זאת כמבקר רצוף במודיעין, בעייני, זו איננה עיר,אלא מקבץ בניינים לבנים הדומים אחד לשני ללא כל ייחוד. כל הירק שבעולם ושם הוא רב  , לא מצליחים להשוות לעיר מראה משובב עין ולב .היופי בעיר בעייני הוא המקבץ של בניינים שונים, בצבעים שונים הנשמעים לאותם חוקי בניה  אבל בעלי אישיות וצבעים  אחרים ומגוונים. במודיעין יש אחידות משמימה של לבן חיוור וחסר גיוון.

שימו את הצבע על האבן, לא על פרסומות.

ג. תל אביב.

גילוי נאות, אני תל אביבי מאוהב. למרות זאת אנסה להיות אובייקטיבי.

בתל אביב יש את העיר הלבנה שהיא אתר לשימור מורשת שהוכרז על ידי אונסק"ו.  עיקר מבני העיר הלבנה שוכנים בלב תל אביב, בין הרחובות אבן גבירול ודרך בגין במזרח, רחובות אלנבי והרכבת בדרום (לאורך שדרות רוטשילד), נחל הירקון  בצפון והים במערב. בשנת 2003 קבע אונסק"ו כי אזורי העיר הלבנה בתל אביב הם אתר מורשת עולמית.

העיר הלבנה, ליד בית ביאליק. צבעוניות מקסימה.

בית אחרי בית עובר מייקאפ, בהשוואה לחוסר צבע השורר במודיעין למשל, העיר הלבנה היא הפנים היפות של העיר ושם הלבן מתקיים כצבע מלא חיים ועניין. קיימים בה מבנים היסטורים צבעוניים מלאי חיים ואמירות ולידם קיימים פרוייקטים נוצצים לבנים סטריליים יקרים וסתמיים. תל אביב מוצלחת כעיר בגלל צבעוניותה והרבגוניות  שיש בה, ואומץ ליבה להיות שונה (מה שהעולם אוהב בנו ראו ערך נטע בריזלי).

בית הפאגודה, תל אביב – צבעוניות מלבבת

ד. הלבן בדירות.

למרות הייתנו ארץ שטופת שמש , יש פחד מצבע בדירות מחשש לחושך .בכל צבע פנים דירות הניבט אלינו מסדרות זרות, הפנים תמיד יהיה צבעוני. אצלנו לבן, למה?

לסיכום:

לבן נהדר ביוון מול ים כחול, או בעיר הלבנה מלאת צבע והיסטוריה בתל אביב.

שם, במקומות הנכונים צבעו כמו יין ישובב לבב אנוש. יש משהו בחוסר צבע זה שמזכיר לי את הפחד שלנו מלהביע דעות, קשה לבחור צבע? בוחרים חוסר צבע. העולם הוא לא שחור לבן, יש מלא צבעים וגוונים. הקולנוע מ 1934 צבעוני. בעולם בונים בצבע. בקרוב הלואי אצלנו.

קוטג'ים מדורגים צבעוניים. (פרויקט שלי בהולילנד י-ם)

אדריכל דני דורי

 

 

 

 

 


השארת תגובה