היזם אמר שלא כדאי. האם לרדת מעניין התמ"א?


היזם אמר שהרווחיות של התמ"א 38 מוטלת בספק? שוקלים לוותר על הרעיון של תמ"א 38? ישנן אלטרנטיבות, רווחיות יותר לכם, הדיירים.

מה שלא משתלם ליזם לא בהכרח לא משתלם לכם

כאשר יזם בודק אפשרות להשקעה בנכס לטווח ארוך הכולל פרויקט תמ״א 38, הוא בודק את רווחיות הפרויקט ע"פ ערך הדירות שיכול להוסיף לבניין הקיים. כאשר ההשקעה המתבקשת כדי לבנות את הדירות החדשות היא ההוצאה על הדירות הקיימות בבניין. חישוב ההוצאות על הדירות הקיימות נלקח כשהשקעה שפירותיה הן הדירות החדשות שיבנו ויהיו בבעלותו.


פרויקט תמ"א 38 בבן יהודה ת"א (בתהליך בניה)

לכן כשהיזם נרתע מלהשקיע בפרויקט זה אומר שההוצאות הן גדולות ביחס לערך הדירות שיבנו והעלות מטילה בספק את כדאיות ההשקעה. עם זאת כאשר הדיירים מנהלים את הפרויקט בכוחות עצמם מעבר לדירות החדשות שהפרויקט מספק להם (רווח של מיליוני שקלים המתחלק בין השכנים) הם נהנים מערך הדירות הקיימות שעולה משמעותית, בין עשרות למאות אלפי שקלים לדירה.

בסך הכל מדובר ברווח נוסף שליזם אין גישה אליו ולכן הוא לא מתחשב בו כיתרון.

המחשבה שפרויקט מסוג זה יכול להתנהל אך ורק בידי יזמי נדל"ן היא מוטעית מעיקרה, אדרבה מתוך ניסיון של שנים לא ראינו יזם שהפסיד מסכסוכי שכנים, האלטרנטיבה שמשרדינו מציע היא, תנהלו את הסיכונים, שבכל מקרה קיימים גם יהיה יזם בתמונה, ותרוויחו את הדירות שיבנו על הנכס שלכ

האם כדאי להשקיע בתמ״א 38

כשבעלי נכס הזכאים להטבות תמ״א פונים אלינו, השאלה הראשונה שנשאלת היא האם קיימת נכונות לגיוס המימון לפרויקט. לבעיה הלכאורה מורכבת הזאת, יש מספר פתרונות נגישים.

הדרך הבטוחה ביותר והזולה היא מימון בנקאי.

פרויקט עלומים ר"ג (בתהליך אישור)

במידה והדירות אינן משועבדות, ניתן להשקיע אותן במימון הפרויקט, ההצלחה מגיעה למקסימום והרווח הופך למקסימלי בהתאם. אך גם במידה וחלק מהדירות משועבדות יש עוד הרבה פתרונות למימון שכדאי לבדוק ברצינות.

רוצים לדעת עוד לפני שמשקיעים הכל בתמ״א? התקשרו עכשיו לשיחת ייעוץ חינם.

דני דורי

053-717-1765


תגובה אחת
  1. מימון לתמ"א 38 - שיטות למציאה וסגירת מימון -דני דורי אדריכלים הגב

    […] ללא הסדרת מימון לתמ"א 38 לא ניתן להתחיל בהרצת הפרויקט בפועל. ברוב המקרים, הדיירים לוקחים יזם מנוסה שמבצע את העבודות והוא המקבל את זכויות הבניה ואחראי למימון הפרויקט ומעריך את שווי רווחיות תמ"א 38. […]

השארת תגובה